Neden ICF onaylı bir koçluk eğitim almalıyım?

Kısa adı ICF olan Uluslararası Koçluk Federasyonu, tüm dünyada profesyonel koçluk mesleğinin anahtar kelimesi olarak kabul görmektedir. Koçluk seans desteği arayan müşteriler ve profesyonel bir koç olmak isteyen adaylar için ilk ve en önemli kriter ICF standartlarına uygunluktur.

 

1995 yılında ABD’de kurulan ve bugün ülkemiz dahil 100’den fazla ülkede etkin bir faaliyet gösteren ICF; koçluğun standartlarını belirler, koçluk okullarının programlarını onaylar, etik kurallara uygunluğu denetler, profesyonel koçlara unvan verir ve koçların gelişim faaliyetlerini yürütür.

 

Çevremizde kendilerini koç olarak tanıtan birçok kişi bulunmaktadır. Ancak kendini koç olarak tanıtan bu kişilerden çoğu koçluk için gerekli olan koçluk becerileri eğitimini almamış ve de profesyonel olarak bu mesleği sürdüren kişilerden alıntılar yaparak kendi koçluk becerilerini oluşturmuşlardır. İşte bu noktada belirleyici olan soru şudur: ICF onaylı bir koçluk eğitimi aldınız mı?

 

ICF onaylı bir eğitim almamış kişiler özellikle kurumsal ve global anlamda profesyonel bir koç olarak kabul görmez. Bireysel olarak koçluk seans desteği almak isteyen müşteri adayları da Google’da yapacakları 5 dakikalık bir araştırma sonucunda koçluk alacakları kişinin ICF onaylı bir eğitim almış olmaları gerektiğini fark etmektedirler.

 

Bugün tüm dünyada saygın bir meslek olarak kabul gören profesyonel koçluğu, işsizliğin diğer adı haline gelen vasıfsız yaşam koçlarından ayıran en önemli kriter ICF’tir. ICF onaylı koçlar tüm dünyada ve ülkemizde üst düzey şirketlere, yöneticilere, iş insanlarına, sporculara, siyasetçilere ve sanatçılara koçluk yapmaktadır. Örneğin ülkemizde İMKB 30 içinde yer alan şirketlerin tamamına yakını ICF unvanlı koçlardan destek almaktadır.

 

ICF değil ama başka bir “Uluslararası onaylı bir sertifika” veren eğitimler

 

Burada bir diğer önemli nokta da “Uluslararası onaylı” olarak lanse edilen herhangi bir eğitimin ICF onayı ile karıştırılmasıdır. Mesele sertifikanın üzerinde bulunan ve Türkiye dışında X bir merkezin logosu bulunan eğitim değil, ICF onaylı bir eğitim olmasıdır.

 

“Alacağım sertifika için uluslararası onaylı denmişti ama görüyorum ki ICF onaylı olmayınca değeri yokmuş” diye sonradan mağdur olan kişilerden olmamak için bu ayrıma dikkat edilmesi gerekir.

 

Ülkemizdeki diğer eğitimlerde de soru aynı olmalı: ICF onayı var mı?

 

Aynı durum ekranlardan tanınan bazı “ünlü” isimlerin verdiği eğitimler için de, “üniversite onaylı” veya “e-devlette gözüken” diğer eğitimler için de geçerli. İlgili koçluk eğitimlerinin çoğu hazır videolar izletip ardından basit bir test sınavı ile kısa sürede bir sertifika vermektedirler. Maliyet olarak çok uygun olan bu eğitimlerin sonunda alınan sertifikalar ICF onaylı değil ise yukarıda söz edilen durumlar aynen geçerlidir.

 

Koçluk bir beceridir ve tüm diğer beceriler gibi sadece izleyerek edinilemez. Nasıl ki piyano çalmak için binlerce video izleyip yüzlerce kitap okumak yeterli olmayacaksa aynı durum koçluk için de geçerlidir.

 

Profesyonel bir koç olmak için aktif olarak katılacağınız, 10-15 kişilik gruplarda uygulayarak öğreneceğiniz, unvanlı ICF koçlarının gözetiminde her an gözleneceğiniz, defalarca koçluk demoları yapacağınız ve ICF tarafından onaylanmış program standartlarını edineceğiniz nitelikli ve canlı (online veya yüz yüze) bir eğitim almanız takdir edersiniz ki daha gerçekçi bir seçenektir.

 

Sonuç olarak ister bireysel niteliğinizi arttırmayı ister bu işi profesyonel olarak yapmayı hedefleyin, koçlukla ilgili ilk ve en temel kriterinizin ICF onayı olması gerektiğini önemle hatırlatırız.

 

Umut Esen Academy, ICF’in en yüksek akreditasyonu olan Level 1 ve Level 2 (eski adıyla ACTP) onaylarına sahiptir. ICF’in 2023 yılında güncellediği en yeni ve üst düzey akreditasyonu olan Level 1-2 yetkilerini ülkemizde ilk alan akademidir. Akademimizin ICF adına sözlü unvan sınavları yapma yetkisi vardır.

Etiketler :

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Sohbeti Başlat
💬 Canlı Destek
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?