Koçluk Nedir?

Modern çağın koşullarına uygun olarak, kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, danışanı daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ona ilham veren, danışan ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişkidir.

Koçluk süreciyle ilgili bilinmesi gereken temel yaklaşımlar şunlardır:

¤ Koçluk, her insanın yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna, doğru yaklaşım ve bakış açılarıyla her danışanın potansiyelini ve performansını en üst seviyeye çıkarabileceğine inanır.

¤ Koçluğun çağımızın en güçlü gelişim aracı olmasının sırlarından biri, danışanları yargılamadan, eleştirmeden ve yönlendirmeye çalışmadan tüm benliğiyle anda kalarak dinlemesidir. Koç, söyledikleriniz kadar söyleyemediklerinize de odaklanır. Alt yazılarınızı okur ve size yansıtır.

¤ Koç sizin yerinize karar vermez, sizin ne istediğinizi sizden iyi bilemez, size “bunu yap, bunu yapma” diyecek bir sihirli küresi yoktur. Sizin isteklerinizi, kararlarınızı, değerlerinizi ve yeteneklerinizi keşfetmeniz için iç görü ve farkındalıklar oluşturur. Bunun için derin sorular sorar, güçlü geri bildirimlerde bulunur, ilham verir.

¤ Size mutluluk ve başarı getirecek doğru hedeflerinizi bulmanızı, inanç kalıplarınızı sorgulamanızı, yolunuza çıkacak engelleri öngörmenizi, eylem planları oluşturup uygulamanızı sağlar. Bu süreç boyunca özgüven, motivasyon ve kararlılık başta olmak üzere tüm potansiyelinizi en üst seviye kullanmanıza destek olur.

 

Koçluk Ne Değildir?

Hakkında
Hakkında

Koçluğun Faydaları Nelerdir?

“Koçluk almak, hayatımdaki en doğru kararlardan biriydi.”

Eric Schimdt (Google CEO’su, 10.5 milyar $ servete sahip)

Dünyada Fortune 500 içerisinde yer alan şirketlerin neredeyse tamamının koçluk hizmetlerinde faydalandıkları bilinmektedir.

Özellikle Pfizer, Hilton, Facebook, Chic-fi-A, Coca Cola, Cisco, Microsoft, Best Buy, AT&T gibi dünya devleri koçluk hizmetlerinden ilk faydalanan büyük şirketlerdir.

Türkiye’de IMKB 30 içerisinde yer alan şirketlerin tamamı koçluk hizmetlerinden faydalanmaktadır.

Yapılan araştırmalar*, koçluk alan kişilerin memnuniyet oranlarını şöyle gösteriyor:

Koçluk Nedir

Koçluk Nedir

Profesyonel Koçluk insanın hayatında birçok harika fayda yaratır: 

  • Kişinin hayatındaki zorluklara farklı ve yeni açılardan bakmasını sağlar,

  • Karar verme becerilerini geliştirir,

  • kişiler arası ilişkilerde etkinlik sağlar ve güveni arttırır.

Sadece bununla da kalmaz; koçluk almaya başlayıp devam edenlerin hayatında verimlilik, yaşam ve işinde memnuniyet ve ilgili hedeflere ulaşılması gibi konularda belirgin bir gelişme gözlenmiştir. 

Profesyonel koçluk kişinin potansiyelini en üst düzeye çıkarır ve dolayısıyla gizli üretkenlik kaynaklarının kilidini açar.

Koçluk Nedir

Sık Sorulan Sorular

Koç seçiminde kriterler şunlar olabilir:

– ICF onaylı bir eğitim programından mezun mu? Dahası ICF unvanı ve üyeliği var mı?

– Aldığı diğer eğitimler ve nitelikleri nelerdir?

– Kendi hayatındaki başarı ve mutluluk yeterliliği başkasına koç olmak adına umut verici mi?

– Koçluk felsefesi ve deneyimi nasıl?

– Başarı hikayeleri neler?

– Sizinle uyumu nasıl?

 

Koçluk Nedir

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) dünyada koçlukla ilgili otorite sayılan kurumdur. ICF, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiştir. Koçluk mesleği standartlarını belirler ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak dünyanın birçok yerinde hizmet veren koçlar ile koçluk mesleğine hizmet eder. ICF, koçluğun toplumun bütünleyici bir parçası olacağına inanarak; ICF üyelerinin en yüksek kalitede profesyonel koçluğu temsil edeceği bir geleceği tasarlamaktadır.

Tedavi gerektiren (şizofreni, madde bağımlılığı vb.) bir hastalık için koçluk değil psikiyatrist desteği almalısınız.

Yine doğrudan bilgi ve teknik yönlendirme beklediğiniz (yurt dışında okul seçimi, hukuksal süreçler, diyet listesi oluşturmak vb.) konular için ilgili konunun uzmanlarından danışmanlık almanız doğru olacaktır.

Koçluğu tüm bu profesyonel alanların yanında, koçluğun sınırlarını anladığınızdan ve koçluktan beklentinizi bu sınırlar içinde tuttuğunuza emin olduktan sonra, ek destek olarak elbette alabilirsiniz. (Psikiyatrik tedavi gören danışanlar için psikiyatristin onay vermesi ve koçla iletişim kurması gereklidir.)

Koçluk görüşmelerinin gizlilik ve rahat hissetme esaslarına bağlı olarak tercihen sessiz, sakin ve dikkat dağıtacak unsurların olmadığı bir ortamda gerçekleşmesi gerekir. Biz koçluk görüşmelerimizi Maslak Sun Plaza’daki ofisimizde gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında kimi koçluk görüşmeleri tercih ve şartlara bağlı olarak online, danışanın evinde veya ofisinde, sakin bir kafe-restoran vb. yerlerde yapılabilmektedir.

Evet, mümkün. Ulaşım ve trafikle zaman kaybetmek istemeyen, dünyanın her yerinden evinin konforunda koçluk almak isteyen veya sosyal mesafeye dikkat eden danışanlarımız için esnek koçluk paketleri sunuyoruz. Zoom, Skype vb. görüntülü arama programları üzerinden koçluk görüşmesi yapıyoruz. Süre ve içerik olarak ise hiçbir farkı yok. Hatta teknik olanaklar açısından daha işlevsel ve pratik tarafları var. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

Seans süremiz 50 dakikadır.

Koçluk almaya karar verdiğinizde aşağıdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşmanız yeterli. Ön görüşmeyi telefonda yapıyoruz. Varsa sorularınızı da bu görüşmede cevaplıyoruz. İlk seans için randevu oluşturduktan sonra sizi belirlenen gün ve saatte ofisimize bekliyoruz.

Koçluk görüşmelerinin temel ilkesi gizliliktir. Koç, danışan tarafından verilecek tüm bilgilerin, seans içeriklerinin, her türlü yazılı ve sözlü paylaşımların, seanslar sırasında alınacak notların gizli kalacağını taahhüt eder. Yasalar aksini gerektirmedikçe veya danışanın onayı olmadıkça hiçbir veri üçüncü kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmaz. Bu gizlilik taahhüdü ilk seans öncesi yazılı bir sözleşmeyle belgelendirilir.

Elbette. Umut Esen Eğitim & Danışmanlık, Gaziosmanpaşa Vergi Dairesine bağlı resmi bir firmadır. Yapılan tüm hizmetlerde makbuz kesilmektedir.

Evet, tüm kredi kartı ile ödeme alıyoruz.