ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Talep için iletişime geçiniz.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) dünyada koçlukla ilgili otorite sayılan kurumdur. ICF, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiştir. Koçluk mesleği standartlarını belirler ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak dünyanın birçok yerinde hizmet veren koçlar ile koçluk mesleğine hizmet eder.

Umut Esen Akademi, “Professional Coaching Certificate Program” ICF akreditasyonuna sahiptir ve yaşam koçluğu eğitiminde ICF temel yetkinliklerine uygun şekilde, her insanın muazzam bir potansiyel olduğundan hareketle farklılığa değer veren ve yargılamak yerine anlamaya odaklanan bir anlayışla hazırlanmıştır. Programımız Thomas Leonard’ın oluşturduğu koçluk esaslarına bağlı kalarak Fritz Perls’in Gestalt ekolünü benimsemiştir. Ayrıca Bilişsel Davranışçı Koçluk ve NLP tekniklerinin koçluğa uyarlanmış etkili yöntemlerini barındırmaktadır.

Programın tamamı 180 saat sürmekte olup içeriği sınıf oturumları, deneyime dayalı gelişim yöntemleri ve atölye çalışmaları gibi yapılardan oluşmaktadır.

Ders ve atölye çalışmalarının tamamı online olarak Zoom üzerinden yapılmaktadır. Pandemi sonrası dileyen katılımcılarla yüz yüze çalışmalar yapılacaktır.

Programı başarıyla tamamlayarak mezun olan katılımcılar ICF üyesi olmaya hak kazanır ve ACC / PCC unvan başvurularında bulunabilir. Umut Esen Akademi hem yaşam koçu eğitiminiz sürecinde hem de mezuniyet sonrası gerek ICF unvan süreçlerinde gerek profesyonel yaşama geçişte sizin yanınızda olmaktan mutluluk duyar.

* * Eğitimlerin tarihleri, ücret bilgisi ve programın detayları aşağıdadır * *

Previous
Next
Akademi Hakkında

Program Süreci

Akademimizdeki koçluk eğitimleri toplam 10 modül ve 180 saatten oluşmaktadır. Katılımcıların “Profesyonel Koçluk Program Sertifikası” alabilmeleri ve ICF unvan başvurusunda bulunabilmeleri için 85 saatlik ilk 5 modülü tamamlamaları gerekir. Dileyen katılımcılar seçmeli modülleri de alabilir.

Temel Eğitim Modülleri

Modül 1- Koçluğun Temelleri – 20 saat

Modül 2- Koçun Varlığı – 15 saat

Modül 3- Farkındalığı Yaratmak – 15 saat

Modül 4- Aksiyon Almak – 15 saat

Modül 5- İleri Koçluk Atölyesi – 20 saat

Seçmeli Eğitim Modülleri

  • Eğitim Koçluğu– 20 saat
  • İlişki Koçluğu– 20 saat 
  • Kariyer Koçluğu- 20 saat
  • Mindfulness Koçluk- 20 Saat
  • Mikro Mimik ve Duygusal Zeka- 15 Saat

 

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Tamamı Canlı Online Dersler

Tamamı canlı olan ve aktif olarak katılacağınız online derslerimizi özenle hazırladık. İddialı içerik, ilgi çekici sunum ve pratik anlatım ile kalıcı öğrenmeyi keyifli hale getiriyoruz.

ICF yetkinliklerini uluslararası standartlarda edinmeniz için MCC ve PCC unvanlı eğitmenlerimizin verdiği tamamı canlı derslerimizde teknolojik olanakları, modern eğitim tekniklerini kullandık. Günümüz insanına hitap eden “optimum zaman, maksimum verim” ilkesini amaç edindik.

Detaylı bilgiler, metotlar, öneriler ve alıştırmaların olduğu Ders Kitaplarınızı her modülden önce pdf formatında gönderiyoruz. 

Online Koçluk Atölyesi

Her beceri gibi koçluk da bilmekten öte “uygulamak” ile ilgili bir yetkinlik. Bu nedenle sadece bilgi aktarımı değil, gözetimli ortamda uygulamalar yapacağınız atölye çalışmalarına ayrıca önem veriyoruz.

Online koçluk atölyemizde süpervizör gözetiminde gerçek ve canlı koçluk deneyimleri yaşayacağınız bir uygulama ortamı sunuyoruz.

Atölye çalışmalarımızda her katılımcı defalarca koçluk yapma, danışan olma ve canlı koçlukları gözlemleme olanağı buluyor. Süpervizörün ve tüm katılımcıların geri bildirimleriyle usta bir koç olmaya giden yolda eşsiz bir laboratuvar olan bu aşama, özgüven gelişimine de katkıda bulunuyor.

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Portfolyo Hazırlama

Bu bilgelik yolculuğunda koçluk yetkinliklerini pekiştirmek ve mezun olabilmek için gerekli çalışmaları içerir:

1- Altı farklı demo koçluk yapmak, bunlarla ilgili öz değerlendirme formlarını doldurmak

2- Bir koçluk görüşmesinin ses kaydını göndermek ve başarılı bulunmak.

3- Verilecek listede yer alan kitapların en az üçünü okuyarak bunlarla ilgili formları doldurmak

4- Verilecek listede yer alan filmlerden en az üçünü izleyerek bunlarla ilgili formları doldurmak

5- Tüm bu çalışmaları “Koçluktan anladıklarım ve koçluk hedeflerim” başlıklı bir ön yazı ile teslim etmek.

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

CoC- Koçluk Deneyim Kulübü

Koçluk tecrübemi arttırmak için başlangıçta nasıl danışan bulacağım? sorunuzu da yanıtsız bırakmıyoruz.

CoC, koçların bire bir seans yapma deneyimlerini arttırmaları ve ICF unvanı için gerekli olan koçluk görüşme saatlerini tamamlamaları amacıyla farklı ekollerdeki koçları bir araya getirip birbirlerine online koçluk yapmalarını sağlayan bir program. Örneğin üç ay içinde size atanacak 3 farklı danışana 12 seans profesyonel koçluk yapmış oluyorsunuz.

 

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Master Class

Temel eğitimlerini bitiren ve unvan yolculuğunda olan koçlarımızla 3 kişilik gruplarda gözetimli koçluk çalışmaları yapıyoruz. Altı hafta süren Master Class çalışmamızda süpervizör eşliğinde özel ilgi ve destekle ICF standarlarında yazılı ve sözlü geribildirimler veriyoruz.

 

Mentorluk

ICF Unvan yolculuğunda öğrencilerimize tam destek veriyoruz. ICF’in unvan başvurusu için 3 aya yayılmış şekilde en az 10 saat alınması şart koştuğu Mentorluk çalışmalarımızda temel yetkinliklerimizi en üst seviyeye çıkarıyoruz. ICF’in yazılı ve sözlü sınavlarına eksiksiz şekilde hazırlanıyoruz. Süreç boyunca sizinle birlikte olmaktan mutluluk, unvan almanızdan gurur duyuyoruz.

 

Kariyer Programı

Mezun olduktan sonra profesyonel hayata geçişte yanınızdayız.

Mezunlarımız, Akademi Kariyer Programına dahil olarak akademi içinde görevler alabiliyor. Projelerimizde staj, deneyim ve iş fırsatları elde ederek “Intern” olarak başladıkları kariyerlerine yine akademimizde profesyonel koç veya eğitmen bir “Academician” olarak devam etme şansı elde ediyor.

Detaylar için tıklayınız.

 

Mezunlar Kulübü

Mezunlarımız, Mezunlar Kulübümüze  dahil olarak iş, destek, ortak proje geliştirme ve yardımlaşma ağına katılmaya hak kazanıyor. Birlikten kuvvet doğuyor.

Koçluk Atölyelerimize mezun olduktan sonra bile katılabiliyorsunuz.

Yılda en az bir kez yüz yüze toplu etkinliğe davet ediliyorsunuz. Eğitim, atöyle, yemek, kamp gibi organizasyonlarımızla bağımızı güçlendiriyor ve ‘network’ kuruyoruz.

U-Talks

“Ufuk açan konuşmalar” sloganıyla hayata geçirdiğimiz U-Talks’ta sanat, spor, bilim, iş, siyaset ve eğitim alanlarında uzman konukları sizlerle buluşturuyoruz.

U-Talks aynı zamanda öğrenci ve mezunlarımıza da özgüven, tanıtım ve deneyim fırsatı sunuyor! Sunum veya konuşma yapmak isteyen katılımcılarımız sahne alarak geniş kitlelere ulaşıyor.

 

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Modüllerin İçeriği

Bu derste katılımcıların koçluğun temel ilke ve felsefesiyle tanışmaları amaçlanır. Koçluk için gerekli olan beceriler ve bu becerilere eşlik etmesi gereken zihin araçları, koçluğun ICF tarafından kabul edilmiş etik değerleri, ilkeleri ve standartları verilir. Yetkin koçluğa giden yolda nitelik geliştirmek için kendini keşif, potansiyelleri ortaya çıkarma ve değerlerini fark etme süreçlerinin motive edici ve heyecan verici şekilde başlaması hedeflenir.

Koçluk demoları sunulur ve üzerine interaktif bir inceleme yapılarak verilen bilgilerin somutlaşmasına özen gösterilir. Teorik bilgilerin yanında bir atölye ortamında katılımcılara ilk gözetimli koçluk demolarını yapma olanağı sunulur ve atölye liderinin tecrübe ve bilgileri ile geri bildirimler verilir.

Bu derste katılımcıların açık, esnek ve kendinden emin bir tarz kullanarak, tamamen bilinçli olma ve danışanla spontane ilişki kurma becerisini geliştirmek için temel koçluk becerileri edinmeleri amaçlanır. Müşterinin söylediklerine ve söylemediklerine tamamen odaklanma, müşterinin arzuları bağlamında söylenenlerin anlamını anlama ve müşterinin kendini ifade etmesini destekleme yeteneği geliştirmek üzerine teorik bilgiler ve pratik uygulamalar verilir. Koçun varlığını sağlama ve sürdürmeye yönelik yaklaşım ve iletişim becerileri üzerinde durulur. 

Öğrenilen seans içeriği yaklaşım ve teknikleri ile gözetimli koçluk yapma olanağı sunulur ve atölye liderinin deneyim ve bilgileri ile geri bildirimler verilir.

Bu derste yetişkin iletişimine ve davranışsal psikoloji temelinde ilişkiler bağlamına farkındalık sağlamak ve yargılayan zihinsel çerçeveden öğrenen zihinsel çerçeveye geçmek üzere çalışılır. Katılımcıların, davranışlarımızın altında yatan sisteme dair farkındalık kazanmalarına olanak sağlanır. Koçluk yetkinliklerini daha ileri ve daha derine taşıyacak yeni koçluk araçları ile tanışmaları ve müşteriye farkındalık kazandırmak için çeşitli bilgi, yöntem ve yaklaşımları öğrenmeleri amaçlanır. 

Aynı zamanda koçluk görüşmelerini yönetme konusunda ustalaşmalarına yönelik gözetimli koçluk yapma olanağı sunulur ve atölye liderinin tecrübe ve bilgileri ile geri bildirimler verilir.

Koçun farklı olasılıklar halinde bile müşterinin kalıplarını görme, kullandıkları dili fark etme, zihin çevrimleri, anda kalabilme, danışan ile tam ve bir olabilme konuları üzerine odaklanarak varlığını sürdürme yeteneği kazanması amaçlanır. Müşteri için neyin önemli olduğuna dikkat etme ve harekete geçme sorumluluğunu müşteriye bırakma becerileri üzerinde durulur. Koçluğun profesyonel bir meslek olarak uygulanması, hayatın diğer alanlarına adapte edilmesi ile ilgili olarak açılımlara, koçluğun etik değerleri ve temel ilkeleri üzerinden değinilir. 

Üçlü gruplarda katılımcıların koç, müşteri ve gözlemci olma deneyimi yaşayacakları uygulamalara, eğitimci gözetiminde gerçek koçluk deneyimleme atölye çalışmalarına yer verilir. Öz değerlendirme ve geri bildirimler üzerinde çalışılır.

Temel Koçluk Yetkinliklerini içselleştirmek ve uygulamak üzerine oluşturulan atölye çalışmasıdır. Her katılımcı mentor koç gözetiminde gerçek koçluk deneyimleri yaşar. Bu koçluk seansı diğer katılımcılar tarafından da izlenir ve bitiminde geri bildirimde bulunulur. Mentor koç ayrıntılı bir değerlendirme yapar.

Katılımcılar, ayrıca danışan ve gözlemci rollerini de üstlenirler. Böylece her katılımcı birçok kez koçluk yapmış, koçluk almış ve yapılan koçlukları gözlemlemiş olur.  

Farklı olasılıklarda ne şekilde uygulanacağına yönelik örnekler verilir ve bol pratik yaptırılır. Teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesiyle daha ileri koçluk becerileri ve öz güven gelişimi arttırılır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Özellikle öğrenci ve gençlerin potansiyelini ve performansını en üst düzeye çıkarmak amacıyla, düşüncelere meydan okuyan ve farklı perspektiflerin ortaya çıkmasını sağlayan yaratıcı ortaklık süreci oluşturmaya yönelik kazanımları içerir.

Gençler ve öğrenciler ile ilgili koçluk yapabilme becerilerinin yanı sıra, öğrencilerin hedeflerine doğru mutlu ve başarılı bir şekilde ilerlemelerine en fazla katkıyı verebilecek bilgi, araç ve teknikler üzerinde durulur.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiye koçluk yapabilme bilgi ve becerisi kazandırmak üzere tasarlanmıştır. Öncelikli olarak duygusal partnerlere odaklanarak çiftlere yönelik seans yapma teknikleri üzerinde durulur. 

Aynı zamanda sosyal hayattaki tüm ilişkilere yönelik koçluğun inceliklerine odaklanılır. Etkili iletişim için müşteriye farkındalık kazandırarak onun doğru iletişim yollarına ulaşması, onları kullanması için önündeki engelleri kaldırması ve potansiyelini maksimize etmesi için gerekli koçluk yaklaşım ve kazanımlarını edindirmeyi hedefler.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

İş hayatında en üst potansiyel için farkındalıklar ve iç görüler sağlamak amaçlanır. Eğitim içeriğinde güçlü yönleri geliştirmek, kişisel farkındalığı artırmak, doğal yetenekleri geliştirmek, takımın etkin parçası olmak, yöneticilik becerisi ve doğru karar vermek konuları olacaktır. Bunların ICF temel yetkinlikleri üzerinden ele alınması ve gözetimli koçluk seansları yapılarak eğitmen tarafından geri bildirim verilmesi sağlanır. 

Detaylı bilgi için tıklayınız

 

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Mindfulness Koçluk, bilimin kanıtladığı mindfulness uygulamalarını ve koçluk metotlarını bir araya getirir. Koçun varlığı ve yetkinliklerinin içsel ve dışsal farkındalıkla zenginleştiği ve mindfulness pratikleriyle birleştirilmiş bir koçluktur.

Mindfulness Koçluk, iki yönlü kazanım sağlayan bir koçluk yöntemidir.

İlki, koçun kendi zihinsel ve bedensel farkındalığını arttırıp, koçun mevcudiyetini güçlendirir. Mindfulness tutumları ve koçluk yetkinlikleriyle birleştirip koçun varlığını güçlü bir şekilde destekler.

İkinci yönü, danışanın öz-kaynaklarının farkına varmasını bu doğrultuda düşüncelerini harekete geçirmesini ve danışanın gündemindeki konuyla ilgili iç görü kazanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda danışanın hayatında bakmak istediği alanlarda farkındalık kazanmasını sağlar. Bunun için bireysel görüşmelerde mindfulness pratikleri de uygulanır.

Mindfulness Koçluk, koçun yetkinliklerinin mindfulness tutumları ve pratikleri ile güçlenmesini hedefleyen, danışanına farkındalık kazandıracak mindfulness pratiklerinin öğrenileceği bir koçluk programıdır.

Detaylı bilgi için tıklayınız

 

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Davranış bilimleri ve modern psikolojinin, yalanı yakalamak ve güvenilirliği doğrulamak üzerine geliştirdikleri en son yöntemlerle beden dili, mikro mimik okuma, duyguları tanıma, düşünceleri anlama, iletişim teknikleri ve sözel ifadenin güvenilirliği üzerine yoğunlaştırılmış eğitim ve atölye çalışmasıdır.

– Duygusal zekanın kapsamı ve önemi

– Koçvari iletişim teknikleri

– Beden dilini anlamak ve yorumlamak

– Mikro mimikleri algılamak ve yorumlamak

– Sözel ifadelerin doğruluğunu anlamak

– Yalan nasıl yakalanır?

– İkna etmek, mülakat ve münazara teknikleri

– Benlik durumları ve transaksiyonel analiz

– Manipülasyon teknikleri ve bunlardan korunmak

– Fotoğraf ve videolar üzerinden değerlendirme örnekleri. Ödev ve alıştırma videoları

Detaylar için tıklayınız.

 

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Neden Biz?

1. Akademimiz, Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF akredite bir koçluk okuludur. Tüm eğitim ve sertifikalarımız ICF onaylıdır. Programa telefon mülakatıyla kabul edilir ve tam bir koç olduğunuzda mezun olursunuz.

2. Eğitimlerimizin tamamı canlıdır. Ortalama 12 kişilik interaktif sınıflarımıza kamera ve mikronlarınız açık şekilde katılır, uygulayarak öğrenirsiniz.

3. Her modül alanında en iyi olan PCC ve MCC unvanlı eğitmenler tarafından verilmektedir. ICF ciddiyeti ve yeni nesil anlayışla en iyiyi sunmayı amaç edinen akademik kadromuz hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız

4. Sadece modül dersleri değil, Portfolyo Çalışmaları, süpervizör gözetiminde İleri Koçluk Atölyesi, gerçek seans deneyimleri yaşayacağınız CoC Koçluk Deneyim Kulübü® ve hem izleyici hem konuşmacı olabileceğiniz U-Talks gibi yetkinlik programlarımızla gerçek bir koç olarak mezun olursunuz.

5. Mezuniyet sonrasında da Umut Esen Academy ailesi olarak birlikteyiz. Mezunlar Kulübümüze katılarak diğer koçlarımızla network kurabilir, Kariyer Programımıza katılarak akademide görev alabilir, Atölyelerimize katılmaya devam edebilir ve her yıl düzenleyeceğimiz yüz yüze etkinliklere davet edilirsiniz.

⇒ Katılımcı yorumları ve eğitimlerimizden görüntüler gibi detayları incelemek isterseniz Instagram hesabımıza göz atabilirsiniz

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı

Program Tarihleri

ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı
ICF Onaylı Profesyonel Koçluk Sertifika Programı
ders_iç_mockup

Katılım Koşulları ve Ücret

Eğitime kabul telefon mülakatı ile olmaktadır. Görüşme sırasında değer ve yetkinlikleri programa uygun bulunan adaylar eğitime kabul edilir.

Ön başvuru için kendinizi kısaca tanıtan ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı e-postayı info@umutesen.com adresine göndermenizi veya iletişim sayfasındaki formu doldurmanızı rica ederiz.

Program seçeneklerine göre ücret bilgisi aşağıdaki gibidir:

 

Previous
Next

Referanslarımız