CoC - Coaching Club

CoC Nedir?

Kısa adı CoC olan Koçluk Kulübü, temel eğitimlerini tamamlamış koçların seans yapma deneyimlerini arttırmaları ve ICF unvanı için gerekli olan koçluk görüşme saatlerini doldurmaları amacıyla farklı ekollerdeki koçları bir araya getirip birbirlerine online koçluk yapmalarını sağlayan bir sistemdir.

Kurallar

1- Projenin temel amacı, koçların seans yapma deneyimlerini arttırmalarını ve ICF unvanı için gerekli olan koçluk görüşme saatlerini doldurmalarını sağlamaktır. Ayrıca farklı ekollerdeki koçlarla bir araya gelmek ve danışan olmayı tecrübe etmek gibi kazanımlar da elde edilir.

2- Proje katılımcılarının en az 60 saatlik temel koçluk eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir.

3- Her katılımcı bir aylık süre içinde akademi tarafından kendisine atanan bir katılımcıya 4 kez koçluk yapar ve akademinin atadığı farklı bir katılımcıdan da 4 kez koçluk alır. Proje, sonraki ay farklı kişilerle eşleşerek devam eder. Proje süresinde her katılımcı eşit sayıda koçluk ve danışanlık yapmış olur. Sistemin işleyişi açısından tüm koçların danışan olma görevlerini de eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir.

4- Üyelere koç ve danışan olarak atama bildirimleri geldikten sonra koç, danışanı ile 3 gün içinde iletişim kurar ve görüşmeler organize edilir. Koçun iletişime geçmediği durumda danışanın iletişime geçmesi gerekmektedir.

5- Görüşmeler çevrimiçi (online) yapılır. Görüşme sıklığı için önerilen süre hafta birdir. Ancak sıklık, süre ve platform gibi detaylar koç ile danışan arasında belirlenir.

6- Olası aksaklıkların koç ile danışan arasındaki diyalogla çözüme kavuşturulması beklenir. Çözülemeyen sorunlarda akademi en kısa sürede bilgilendirilir. Koç veya danışan olma sorumluluklarını mazeretsiz yerine getirmeyen ve olası aksaklıkları zamanında haber vermediği için diğer üyeleri mağdur eden katılımcılar sistemden çıkarılır ve haklarını kaybeder.

7- Görüşmeler takas (barter) sistemi şeklinde profesyonel olarak yürütüldüğü için ICF kriterlerine göre log kayıtlarına ücretli (paid) görüşme olarak yazılır. Ayrıca dileyen katılımcılar kendilerine koçluk yapan üyelere kitap hediye edebilir, koçları adına fidan veya mama bağışı yapabilir.

8- Tüm üyeler şunları kabul etmiş sayılır:

            – Eşleştiği üyenin kendisine telefon, mesaj ve mail ile iletişim kurmasına onay verir

            – Görüşmelerin ICF log kaydına eklenmesine onay verir

            – Gizlilik ilkesine uyacağını, karşı tarafla sadece koçluk projesi için ve genel etik kurallarına uygun şekilde iletişim kuracağını kabul eder.

9- Sistemin işleyişi ile ilgili her türlü soru, sorun ve geri bildirim sadece coc@umutesen.com mail adresi üzerinden yapılır.

 

Üyelik Türleri

Başvuru

Ön başvuru için coc@umutesen.com adresine mail atarak kayıt formu talep edebilirsiniz.

Kayıt formunuz onaylandıktan sonra ödeme adımı için yönlendirileceksiniz.

 

 

Sık Sorulan Sorular

Programa en az 60 saatlik temel koçluk eğitimi almış olan öğrenciler, mezunlar veya unvanlı koçlar katılabilir.

Üye olduğunuz tarihten sonraki ilk ayın 1’inde üyeliğiniz başlar. Yani diyelim ki siz 17 Nisan’da üye oldunuz. Üyeliğiniz 1 Mayıs itibariyle başlar. Öncesinde, eşleştiğiniz koç ve danışanlarınızın bilgisi size mail ile iletilmiş olur.

 

 

Eşleşmeler akademi tarafından yapılır. Eşleştirilecek üyelerin mümkün olduğunca daha önce bir araya gelmemiş olmalarına özen gösterilir. Mümkünse farklı koçluk okullarından, değilse farklı dönemlerden üyeler birbirleriyle eşleştirilir.

 

Hayır. Her katılımcı eşit sayıda koç ve danışan olur.

Hayır. Bir aylık dönemde iki farklı kişiyle eşleşiyorsunuz. Birine siz koçluk yapıyorsunuz, eşleştiğiniz farklı bir kişi de size koçluk yapıyor.

 

Koç olarak atandığınız üyeyle en geç 3 gün içinde iletişim kurarak seanslarınızı planlamanız gerekiyor.

Aynı şekilde danışan olarak atandığınız koçunuz da 3 gün içinde sizinle iletişim kuracak ve seans detaylarınızı belirleyeceksiniz.

Ardından belirlediğiniz takvime göre 1 ay içinde 4 kez koç, 4 kez de danışan olacağınız seanslar sizi bekliyor!

O zaman siz koçunuzla iletişim kurmayı deneyin. Eğer bu şekilde ayın 5’ine kadar iletişim kuramazsanız akademiye mail atarak haber vermeniz gerekir. Sizi hemen yeni bir koçla eşleştiriyor olacağız.

 

 

 

Koçunuzu veya danışanınızı değiştirmemiz için onu sevmemiş olmanız geçerli bir sebep değil. Daha somut bir gerekçeniz olmalı. Mesela kurallara uymaması, etik davranmaması, seansları habersiz aksatması, iletişim kurmaması gibi.

 

Öncelikle belirtmek isteriz ki profesyonel bir koç olarak sorumluluklarımızı mümkün olduğunca aksatmamak da bu programın bize kazandırması gereken yetkinliklerden biri olmalı. Ancak insanlık hali, hepimiz zaman zaman elimizde olmayan durumlar yaşayabiliyoruz. Böyle bir durumda sizden beklentimiz en kısa zamanda, mümkünse en geç 24 saat kala, eşleştiğiniz üyeye haber vermeniz.

 

 

 

Eğer birkaç gün içinde tamamlayabileceğiniz tek 1 seansınız kaldıysa ve eşleştiğiniz üyeyle bunu tamamlamaya hazırsanız belirleyeceğiniz tarihte sorun olmadan seansınızı yapabilirsiniz.

O ay içinde seansların tamamlanamayacağına dair bir ihtimal doğduysa bunu ay bitmeden haber vermeniz gerekiyor. Böylece sizi başka biriyle eşleştirebiliriz.

Ayrıca bilmenizi isteriz ki sorumluluğunu yerine getirmeyerek mağduriyet doğuran üyeler sistemden çıkarılır ve varsa sonraki dönem haklarını da kaybeder.

 

 

Hayır. Ancak bir sonraki ay programa dahil olmak istemiyorsanız bunu bize önceki ayın 25’ine kadar haber vermeniz gerekiyor. Katılmadığınız ay kadar hakkınız saklıdır. Bize önceden haber vererek dilediğiniz zaman programınızı tekrar aktifleştirebilirsiniz.

 

Eğer 5 Modül 85 saatlik ACSTH Mezuniyet Programı öğrencimizseniz 1 ay, eğer 150 saatlik Mezuniyet + ICF Unvan Paketi öğrencimizseniz 3 ay boyunca ücretsiz olarak CoC üyesi olabilirsiniz. İlk 4 modülü bitirmiş olmanız ve bize bir önceki ay haber vermiş olmanız yeterli.

CoC üyeliğinizi uzatmak isterseniz de %25 indirim ve öncelikli kayıt avantajınız var.

 

 

ACC için 100 saat, PCC için 500 saat koçluk yapma şartı aranıyor. Bunların da %75’i paralı (paid) profesyonel koçluklar olmalı. ICF unvanlarıyle ilgili detaylı ve güncel bilgiler için ICF Türkiye sayfasına buradan bakabilirsiniz.

 

 

Bunun için “ICF log kaydı” dediğimiz yöntemi kullanmanız ve unvan başvurusu sırasında ICF’e bunu beyan etmeniz gerekiyor. Log kaydı, yaptığınız her koçluk görüşmesini şu bilgileri içerecek şekilde Excel vb bir ortamda not almanız demek:

Koçluk yaptığınız tarih, danışanın adı, süre, ücretli/ücretsiz, danışanın mail adresi

Toplamda kaç saat koçluk yaptığınızı ve ne kadar yol katettiğinizi görmek için de bu kaydı en baştan ve eksiksiz şekilde tutmanızda fayda var.

 

Hayır. Profesyonel bir sistem içerisinde barter (takas) koçluk olarak gerçekleştirdiğimiz bu programda yapılan koçlukları ücretli (paid) koçluk olarak kabul ediyor. Bu yüzden koçunuza bir ödeme yapmanıza gerek yok.

Ancak elbette gönlünden koparsa üyelerin koçlarına 4 seans için bir kitap hediye etmesi veya koçu adına fidan, mama bağışı gibi jestler yapması da çok hoş olur.

 

 

 

 

 

 

Hesap numaramıza havale / EFT ile veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Tercihinize göre ödeme bilgileri size iletilecektir.

Adsız tasarım-15

Eğer daha önce ICF onaylı Koçluk Eğitimi almadıysanız, ICF Profesyonel Koçluk Sertifika Programımız için lütfen tıklayınız