Yeni ICF Değerlendirme Sınavı Hakkında

Eski adı CKA olan ICF Test sınavı 2023 itibarıyla güncellendi. Unvan başvurusunda bulunan veya unvan yükseltmek isteyen koçlar (eğer daha önce girmedilerse) bir kereye mahsus bu sınava girmek ve başarıyla tamamlamak ile yükümlü. Sınavı sadece ICF Global yapıyor.

Bu sınav gözünüzü korkutmasın çünkü zor olan 2 önemli aşamayı geride bırakarak bu sınava giriyorsunuz:

1- Umut Esen Academy Level 2 Profesyonel Koçluk Programından mezun oldunuz

2- Performans Değerlendirme (Seans Kaydı dinleme) Final sınavından geçtiniz

Akademimizde 4.modülde ve özellikle Mentorluk eğitiminde üzerinde hassasiyetle durduğumuz ICF Temel Yetkinliklere hakimsiniz, örnek soruları çözdünüz, deneme sınavlarımıza girdiniz, yapamadıklarınız üzerinde durduk. Artık sınav sizden korksun!

 

Gelelim sınav hakkında bilgilere…

 

Sınav, Kimlik Bilgisi / Unvan başvuru sürecinin son kısmıdır. ICF Yeterlilik Sınavı, bir koçun ICF’nin koçluk tanımı, güncellenmiş ICF Temel Yetkinlikleri ve ICF Etik Kuralları hakkındaki bilgisini ve bunları uygulama becerisini ölçmek için tasarlanmış bir araçtır.

 

Başvuranın kimlik bilgisi başvurusu incelendikten sonra, ICF personeli, gözden geçirme sürecindeki bir sonraki adımı içeren bir durum güncellemesi ile birlikte başvuru sahibiyle e-posta yoluyla iletişime geçecektir. Kimlik bilgisi başvurusu incelemesinin adımları, başvuranın kimlik bilgisi için başvurduğu yola bağlı olarak değişir.

 

ICF Yeterlilik Sınavını planlamanız ve tamamlamanız için size 60 gün verilir. Sınava başladığınızda ise sınavı tamamlamak için 3 saatiniz olacaktır.

 

Test, adayın ICF Temel Yetkinlikleri hakkındaki bilgisini ve bunların gerçekçi koçluk senaryolarında nasıl uygulanacağını test edecek yaklaşık 81 senaryo tabanlı maddeden oluşur. Her madde, bir koçluk durumunu açıklayan gerçekçi bir senaryo ve ardından dört yanıt seçeneği içerir. Her bir madde için, adaylardan o senaryo için sunulan seçenekler arasından en iyi eylemi ve en kötü eylemi seçmeleri istenecektir. Her soru için bir “doğru” cevap olacaktır.

 

Tüm sorular ICF Temel Yetkinliklerinin 8 ana maddesine, ICF Etik Kurallarına ve ICF’in Koçluk Tanımına dayanmaktadır. Sorular farklı zorluk derecelerindedir.

 

Planlanan sınav randevu saatinde sınava giremeyecek olan adaylardan, randevularını orijinal sınav saatinden en az 48 saat önce iptal etmeleri veya yeniden planlamaları istenir. En az 48 saat önceden iptal edemeyen veya yeniden planlayamayanların sınav ücretleri yanacaktır. Sınav randevusunu kaçıran adayların yeniden başvurmaları gerekmeyecek, ancak yeni bir randevu ayarlamak için ICF Yetkilendirme Sınavı tekrar ücretine tabi olurlar. Yeniden çekim ücreti 105 USD’dir.

 

Bir aday ICF Yetkilendirme Sınavını tamamladığında, sonuçlar derlenir ve test sitesi aracılığıyla adaya hemen sunulur. ICF Yeterlilik Sınavının tamamlanmasından bir hafta sonra, adaylar, yeterlilik başvurusunun durumuyla ilgili olarak ICF Yeterlilik Bilgileri ve Standartlarından resmi bir bildirim alacaklardır.

 

ICF Yetkilendirme Sınavındaki geçme puanı ve tüm sınav sonuçları, ölçeklendirilmiş puanlar olarak rapor edilir. Olası puan aralığı 200 ile 600 arasındadır ve geçme puanı 460’tır.

 

Sınavı geçemeyen aday, sınava 105 USD ücret karşılığında tekrar girebilir.

 

 

ICF Akreditasyon Sınavı İçeriği

 

ICF Yeterlilik Sınavı, bir test merkezinde bilgisayarla veya Pearson’ın OnVUE uzaktan denetimli test hizmeti aracılığıyla verilen üç saatlik bir sınavdır. Toplam sınav süresi aşağıdaki bölümler halinde düzenlenmiştir:

 

1.Bölüm:Aday Gizlilik Sözleşmesi (süresiz)

2. Bölüm:  Giriş ve Talimatlar (3 dakika)

3. Bölüm:  Sınav Öğeleri (177 dakika)

 

ICF Yeterlilik Sınavı 81 durumsal yargı maddesi içerir. Her sınav öğesi, bir koçluk durumunu açıklayan gerçekçi bir senaryo ve ardından dört yanıt seçeneği içerir. Her senaryo için adaylardan o senaryo için sunulan seçenekler arasından en iyi yanıtı ve en kötü yanıtı seçmeleri istenir.

 

Her koçluk senaryosu için yalnızca bir doğru en iyi yanıt ve bir doğru en kötü yanıt vardır. Birden fazla yanıt, sunulan senaryoya makul bir yanıtı temsil etse de, adaylar yalnızca mümkün olan en iyi yanıtı veya mümkün olan en kötü yanıtı seçtikleri için kredi alacaklardır.

 

Adaylar, öğeleri “işaretleme” fırsatına sahip olacak. Öğeleri işaretlemek, adayların sınavdan çıkmadan önce bu öğeleri tekrar ziyaret etmelerini sağlar. Adaylar ayrıca sınavdan çıkmadan önce cevaplanmamış soruları gözden geçirebileceklerdir.

 

İçerik Etki Alanları

 

ICF Yeterlilik Sınavı içeriği dört geniş alanı kapsar: Temel, İlişkiyi Birlikte Kurma, Etkili İletişim Kurma ve Öğrenme ve Büyümeyi Geliştirme. Sınav soruları, aşağıda belirtildiği gibi dört alanı kapsar.

 

Etki Alanı: Temel

  • %13 – Yetkinlik: Etik Uygulamaları Gösterir
  • %12 – Yetkinlik: Koçluk Zihniyetini Somutlaştırır

 

Etki Alanı: İlişkiyi Birlikte Yaratmak

  • %12 – Yetkinlik: Anlaşmalar Kurar ve Sürdürür
  • %13 – Yetkinlik: Güven ve Güvenliği Geliştirir
  • %13 – Yetkinlik: Varlığını Korur

 

Etki Alanı: Etkili İletişim Kurmak

  • %12 – Yetkinlik: Aktif Dinler
  • %13 – Yetkinlik: Farkındalık uyandırır

 

Etki Alanı: Öğrenme ve Gelişimi Geliştirmek

  • %12 Müşteri Büyümesini Kolaylaştırıyor

 

 

ÖNEMLİ: Sınav hakkındaki en güncel ve doğru bilgilere ICF Global web sayfasından ulaşmanızı öneririz.

Etiketler :

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Sohbeti Başlat
💬 Canlı Destek
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?